Co warto wiedzieć o burakach ćwikłowych?
Buraki ćwikłowe to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w naszym kraju. Wykorzystywane do zup, sałatek, surówek i kiszonek charakteryzują się nie tylko intensywną barwą, ale również wyśmienitym smakiem. Co więcej, od lat znane są też ich właściwości prozdrowotne.
W związku z tym zaleca się regularne spożywanie buraków ćwikłowych kupowanych wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Mianowicie, korzenie warzyw (w tym także korzenie buraka) pochłaniają z gleby dużą ilość szkodliwych dla zdrowia substancji np. pestycydów czy gilfosatu. Korzystanie z usług producentów warzyw takich jak np. Gospodarstwo Rolne Kuduk eliminuje to ryzyko i daje gwarancję zakupu wartościowych i ekologicznych produktów.
Jakie właściwości prozdrowotne wyróżniają buraki ćwikłowe?
Systematyczne spożywanie buraków ćwikłowych ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warzywa te posiadają wiele witamin (z grupy, A, B i C) i niezbędnych dla organizmu pierwiastków takich jak m.in. potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor, chlor, cynk, lit, rubid, cez. Ponadto, cenne właściwości posiada czerwono-fioletowa barwa buraka. Wysoka zawartość antocyjanów, przeciwutleniaczy i czerwonych pigmentów pełni ważną funkcję w profilaktyce nowotworowej. Związki te zwalczają wolne rodniki, które niszczą DNA i przyspieszają rozwój raka. Dodatkowo wpierają też organizm w budowaniu odporności.
Buraki ćwikłowe korzystnie wpływają również na obniżanie ciśnienia i pracę serca. Duże ilości żelaza skutecznie wspomagają organizm w leczeniu anemii, a wartości odpowiadające za wytwarzanie czerwonych krwinek pomagają w walce z białaczką. Moc buraków poprawia też wygląd i kondycję cery, sprawiając, że wolniej się starzeje i dłużej zachowuje sprężystość. Oprócz tego warzywa te wykazują właściwości oczyszczające i usprawniające funkcjonowanie wątroby. Zawarta w nich betaina zapewnia sprawność przewodów żółciowych i woreczka żółciowego. Co więcej, buraki ćwikłowe działają zbawiennie w leczeniu kaca.
W jaki sposób najlepiej spożywać buraki?
Buraki ćwikłowe najczęściej kojarzą się z barszczem serwowanym w Polsce głównie na Boże Narodzenie. Jednakże oprócz tej popularnej zupy warzywa te doskonale smakują również jako składniki sałatek i surówek takich jak np. carpaccio. Dla wielu osób są też nieodłącznym dodatkiem do mięs. Podawane w wersji tartej na ciepło lub zimno z dodatkiem chrzanu stanowią zdrowe uzupełnienie talerza. Buraki ćwikłowe mogą być podawane zarówno w słonej, jak i słodkiej wersji. Są tacy, którzy wykorzystują je do ciast lub dekoracji różnego rodzaju słodkości. Inni regularnie robią sobie z nich świeże, słone soki oczyszczające.
Przygotowując buraki ćwikłowe do spożycia, warto pamiętać, by ich nie gotować, gdyż zawarte w nich cenne składniki odżywcze rozpuszczają się w wodzie. Ewentualnie dopuszczalne jest ich gotowane w skórce, aczkolwiek najlepiej je upiec lub zjeść na surowo. Przy czym nie należy zapominać o umiarze, gdyż silne właściwości zasadotwórcze buraków mogą powodować nudności i zawroty głowy. Dobrym rozwiązaniem jest również ich kiszenie. W ten sposób podawane warzywa są szczególnie zalecane do spożywania przez dzieci i kobiety w ciąży. Wystrzegać buraków powinni się jednak ci, którzy cierpią na cukrzycę. Mianowicie odmiana ćwikłowa zawiera nawet do 10% cukru.