Czy skrobia ziemniaczana jest dobra dla zdrowia?
Skrobia ziemniaczana to substancja, która naturalnie występuje w ziemniakach. Jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, a także w naszych kuchniach, np. do zagęszczania zup i sosów. Ze względu na jej powszechne użycie, warto dowiedzieć się, jaki ma wpływ na nasze zdrowie.
Czym właściwie jest skrobia ziemniaczana?
Skrobia ziemniaczana jest polisacharydem, który pełni rolę materiału zapasowego roślin. Ziarno skrobiowe ma strukturę krystaliczną. Tworzą ją makrocząsteczki skrobi o budowie rozgałęzionej — amylopektyna i amyloza.
Pozyskiwana jest w ramach mechanicznego oddzielenia ziarenek skrobi od pozostałych części składowych ziemniaka. Następnie poddawana jest innym procesom, takim jak m.in. jak wypłukiwanie, czyszczenie, suszenie, odsiewanie.
Ze względu na swoje właściwości skrobia jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych surowców w przemyśle spożywczym, ale nie tylko. Powszechnie wykorzystywana jest również w farmacji, a także kosmetyce. Stosowana jest do nadawania produktom odpowiedniej tekstury, wyglądu, wilgotności, konsystencji i trwałości podczas przechowywania.
Warto przy tym dodać, że skrobia ziemniaczana nie jest tym samym co mąka ziemniaczana, chociaż bardzo często mylnie używamy tych nazw zamiennie. Występuje między nimi sporo różnic, w tym przede wszystkim w procesie produkcji. Mąka ziemniaczana wytwarzana jest z gotowanych, całych ziemniaków (łącznie ze skórką), które są suszone i mielone. Skrobia powstaje z warzyw świeżych, z których pozyskuje się osadzoną skrobię i poddaje odpowiednim procesom produkcyjnym (opisanym powyżej).
W naszej ofercie można znaleźć różne odmiany ziemniaków, które cechują się wysoką jakością, a także optymalną zawartością skrobi i suchej masy.
Skrobia ziemniaczana i jej wpływ na organizm
Skrobi ziemniaczanej nie należy się obawiać, gdyż jest substancją naturalną, która w żaden sposób nie wpływa szkodliwie na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie, warto docenić jej korzystny wpływ na organizm. Stanowi źródło złożonych węglowodanów, które ulegają przekształceniu w glukozę, będącą źródłem energii. Zawiera też witaminę C i B6.
W medycynie naturalnej doskonale znane i wykorzystywane są właściwości skrobi ziemniaczanej. Można z niej przyrządzić kisiel o działaniu łagodzącym dolegliwości układu pokarmowego, np. biegunki, gdyż skutecznie osłania przewód pokarmowy.
Skrobia występuje w formie pudru, który można użyć w celu łagodzenia podrażnień skóry i oparzeń słonecznych — doskonale pochłania wilgoć i może przyspieszać proces gojenia.