Czy ziemniaki tuczą?
Osoby chcące mieć kontrolę nad swoją wagą baczną uwagę zwracają na właściwości zjadanych produktów żywnościowych. Ponieważ w powszechnym przekonaniu ziemniaki są tuczące, często eliminuje się je z diety. W rzeczywistości warzywo to nie sprzyja powstawaniu otyłości, wręcz przeciwnie, cechuje je niska kaloryczność, nieporównywalna z często wybieranymi przetworami mącznymi np. makaronami lub produktami uważanymi za sprzyjające odchudzaniu np. kaszami. Bulwy oferowane przez producentów ziemniaków okażą się więc idealnym składnikiem zróżnicowanego i zdrowego jadłospisu. Przekonajmy się, jakie wartości odżywcze mają ziemniaki i w jakiej formie warto jej jeść.
Jakie właściwości mają ziemniaki?
Ziemniaki są niezwykle cennym źródłem bardzo łatwo wchłanianych węglowodanów, dostarczając jednak niezbyt dużej liczby kalorii, których w 100 g będzie zaledwie 73. Warzywo to ma ponadto sporą ilość witaminy C oraz zawiera wiele witamin z grupy B. Są w nich również niewytwarzane przez organizm aminokwasy egzogenne: lizyna, treonina, leucyna oraz fenyloalanina. W bulwach występuje obfitość makro- i mikroelementów. Znajdziemy w nich magnez potrzebny do radzenia sobie ze zmęczeniem i stresem, a także potas, konieczny dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia oraz żelazo będące jednym z budulców krwi. W ziemniakach jest nagromadzony biodostępny jod oraz przyswajalny cynk i miedź. Nie można też zapominać o błonniku pokarmowym, mającym wpływ na perystaltykę jelit i pomagającym w odchudzaniu za sprawą wpływu na poczucie sytości.
Jak należy jeść ziemniaki?
Forma, w jakiej będziemy spożywać ziemniaki, jest istotna, ponieważ może zwiększać ich kaloryczność. Najkorzystniejsze przy redukcji wagi będą ziemniaki pieczone lub gotowane. Lepiej natomiast unikać ich smażenia, ponieważ zdecydowanie podnosi to liczbę kalorii. Niezbyt korzystne okaże się też jedzenie puree ze śmietaną i masłem. Przy odchudzaniu niezalecane będą też placki ziemniaczane czy łączenie ziemniaków z produktami mącznymi.