Czym charakteryzują się ziemniaki Gala?
Gala to jedna z najpopularniejszych odmian ziemniaka jadalnego sadzonego i spożywanego w Polsce. Produkowana jest również w naszym gospodarstwie rolnym. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze cechy ziemniaków Gala.
Gala — ziemniak ogólnoużytkowy
Ziemniaki Gala o typie spożywczym A/B — B zaliczane są do gatunku ogólnoużytkowego. Jest to ziemniak najbardziej uniwersalny i bardzo popularny w naszym kraju — występuje powszechnie w polskich sklepach. Jest bardzo dobry w smaku i chętnie wykorzystywany w branży spożywczej oraz w domowych kuchniach. Za sprawą swojej struktury doskonale nadaje się do sałatek, zup, zapiekanek, a także innych tradycyjnych potraw, jak np. kopytka czy babki ziemniaczane. Stanowi też popularny dodatek do obiadu w formie tzw. ziemniaka z wody. Chociaż po ugotowaniu zachowuje zwięzłą strukturę, to jednak pod lekkim naciskiem tłuczka rozpada się, dlatego może być wykorzystany do przygotowania puree ziemniaczanego. Bulwy nie wykazują skłonności do przebarwień, zarówno w trakcie gotowania, jak i po ugotowaniu.
W przemyśle spożywczym doceniany jest przede wszystkim za okrągło-owalny kształt bulw oraz płaskie oczka. Te cechy sprawiają, że Gala wyjątkowo nadaje się do maszynowego obierania. Oprócz tego kształtne bulwy ułatwiają mycie i pakowanie. Wysoka jakość jadalna tych ziemniaków utrzymuje się przez cały okres przechowywania. Przeznaczone są przede wszystkim do sprzedaży detalicznej.
Ziemniak Gala — specyfika odmiany
Gala to wczesna odmiana ziemniaka. Wyróżnia się okrągło-owalnym kształtem, żółtą barwą skórki i miąższu. Cechuje go średnia wielkość, gładka skórka i płaskie oczka. Ziemniaki Gala zapewniają bardzo wysoką wydajność, a zbiory są duże.
W uprawie wykazują podwyższone wymagania wodne. Wzrastają równomiernie, a krzaki są średniowysokie. Jest to typ ziemniaków o wyważonym stosunku masy liści do łodygi. Kwiaty tych ziemniaków mają kolor biały i występują w stosunkowo niewielkiej ilości. Na bulwach pojawiają się charakterystyczne plamki po zaschniętych przetchlinkach.