Jak przygotować glebę pod uprawę ziemniaka?
Ziemniaki to warzywa zawierające wiele cennych składników odżywczych. Poza łatwo przyswajalnymi węglowodanami mają one sporo witaminy C oraz witamin z grupy B. Zawierają też mikro- i makroelementy – potas, magnez, żelazo i wapń. Szczególne znaczenie ma obecność w nich aminokwasów egzogennych, tj. takich, które nie są niewytwarzane przez organizm np. lizyny, leucyny i treoniny. Producenci ziemniaków oferują wiele odmian przeznaczonych do zastosowań kulinarnych od sprawdzających się przy gotowaniu, przez stworzone do przygotowywania frytek aż po idealne na kopytka czy placki. Uprawa ziemniaków wymaga jednak specjalnych zabiegów agrotechnicznych i właściwego przygotowania gleby.
Jakich warunków glebowych wymagają ziemniaki?
Ziemniak to roślina, która do wytworzenia bulw potrzebuje właściwie przygotowanej gleby. Powinna ona być spulchniona, by umożliwić rozwój korzeni, a jednocześnie na tyle spoista, by zachowała swoją strukturę aż do momentu wykopów. Ważne, by w podłożu nie występowały zbrylenia, należy też stosować umiarkowaną ilość resztek pożniwnych jako nawozu naturalnego, ponieważ będą one podnosiły niebezpieczeństwo pojawienia się chorób. Przy uprawie ziemniaka liczy się zapewnienie optymalne kontaktu korzeni z glebą, co ułatwia pobieranie składników pokarmowych.
Jak przygotować uprawę ziemniaków?
Przygotowania do uprawy powinny być rozpoczynane już jesienią. Najważniejsze okaże się podorywka resztek pożniwnych oraz zniszczenie chwastów, zwłaszcza takich jak perz. Nie można też zapomnieć o rozrzuceniu obornika, który należy przeorać, by składniki odżywcze mogły trafić do strefy, w której będą rozwijać się korzenie. Uprawa wiosenna oznacza spulchnienie i uzyskanie pożądanej struktury gleby. Wysiewa się nawozy azotowe, potasowe i fosforowe, istotne jest też odkamienianie pola.