Jakie rodzaje ziemniaków są najpopularniejsze w Polsce?
Czy wiesz, że w Polsce występuje nawet sto różnych odmian ziemniaków? Każda z nich charakteryzuje się wyjątkowymi cechami i sprawdza się do przygotowywania innych potraw. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie typy i odmiany ziemniaków są najczęściej spotykane w Polsce i w jakim celu je wykorzystać.
Podział ziemniaków ze względu na typy kulinarne
Ziemniaki można podzielić na 3 typy kulinarne zależne od procentowej zawartości skrobi w danej odmianie. To właśnie jej ilość decyduje, który rodzaj ziemniaka sprawdzi się w konkretnej potrawie. Wyróżnić więc można ziemniaki typu A, B i C. Do ziemniaków typu A należą odmiany, które zawierają niewielką ilość skrobi, przez co są raczej twarde. Łatwo się kroją i nie rozpadają po obróbce termicznej. Najpopularniejsze odmiany ziemniaków typu A to m.in.: Agata, Lord Sante, Velux i Vineta. Ziemniaki typu B obejmują z kolei bulwy o średniej zawartości skrobi. Zalicza się do nich np. Galę, Irgę, Irysy czy Orlika. Ten typ kulinarny jest najczęściej używany w kuchni i można określić go mianem uniwersalnego. Ostatnim typem ziemniaków jest ten oznaczony literą C. W tej grupie znajdują się ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi. Popularne odmiany to Agnes, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Magnolia i Melody.
Typy ziemniaków a ich zastosowanie w kuchni
Ziemniaki typu A sprawdzają się najlepiej do gotowania, grillowania i pieczenia, ponieważ zachowują swoją konsystencję i nie rozpadają się. Jako producent ziemniaków z Raciborowic Górnych ziemniaki z grupy B polecamy wykorzystywać do przygotowywania frytek i placków, a także jako dodatek do zup i dań jednogarnkowych. Po obróbce termicznej miękną bowiem w środku, a na zewnątrz pozostają chrupiące. Typ C sprawdzi się z kolei przy produkcji klusek śląskich i kopytek.