Jakiej obróbce podlegają ziemniaki na chipsy?
Chipsy ziemniaczane to jedna z najczęściej wybieranych słonych przekąsek na całym świecie. Dużą popularnością cieszą się również w naszym kraju, chociaż wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie należą do najzdrowszych przysmaków.
Trudno jednak wyobrazić sobie bez nich spotkanie towarzyskie lub seans filmowy przed telewizorem. Jeśli ciekawi Cię, jak powstają Twoje ulubione chipsy, zapraszamy do przeczytania naszego wpisy. Opiszemy, jak wygląda produkcja tych ziemniaczanych przekąsek od początku do końca.
Chipsy powstają z wysokiej jakości ziemniaków
Ponieważ spożycie chipsów jest bardzo duże, przekąska ta produkowana jest na masową skalę w dużych zakładach wyposażonych w zaawansowany sprzęt do obróbki ziemniaków. Wiele z nich to innowacyjne ośrodki produkcyjne, w których każdego dnia przerabia się wiele ton ziemniaków. Warto wiedzieć, że aby mógł powstać 1 kg chipsów potrzeba aż 3,2 kg ziemniaków.
Zdecydowana większość surowca w fabrykach działających w naszym kraju pochodzi od polskich rolników. Ziemniaki na chipsy muszą być świeże i — co ważne — wyróżniać się najwyższą jakością. Ma to bezpośredni wpływ na jakość gotowego produktu.
Produkcja chipsów krok po kroku
Świeże ziemniaki po przywiezieniu do zakładu są rozładowywane i na podajnikach przenoszone do fabryki produkcyjnej. Najpierw poddawane są dokładnemu myciu. Następnie trafiają do mechanicznej obieraczki. Obieraczka składa się z obracającego bębna, którego powierzchnię stanowi specjalny materiał ścierny. Dzięki temu ziemniaki obierane są cienko, ale bardzo dokładnie.
Następnie trzeba posortować ziemniaki względem wielkości (większe ziemniaki zostają przekrojone na pół przez maszynę). Po sortowaniu wszystkie ziemniaki są ponownie myte, a następnie trafiają do krajalnicy. Specjalna maszyna jest wyposażona w wymienne noże, dzięki czemu można uzyskać chipsy o różnej grubości i kształtach. Tak przygotowane plasterki po raz kolejny są płukane w zimnej wodzie i poddawane suszeniu.
Kiedy plasterki ziemniaków są już czyste i suche, pora na smażenie w smażalnicy. Smażenie odbywa się w dużym bębnie przez ok. 3-3,5 minuty. Wykorzystuje się do tego mieszankę oleju rzepakowego i słonecznikowego.