Odmiany ziemniaków jadalnych w Polsce
Ziemniaki odgrywały i odgrywają bardzo ważną rolę zarówno w polskiej kuchni, jak i w krajowym przemyśle spożywczym. To jedno z najczęściej uprawianych warzyw w Polsce. Obecnie rolnicy mają do wyboru ponad 130 różnych odmian, wśród których wyróżniamy ziemniaki jadalne, ziemniaki przeznaczone do przetwórstwa oraz ziemniaki skrobiowe.
Podział ziemniaków ze względu na długość okresu wegetacji
Podstawowego podziału odmian ziemniaków dokonujemy ze względu na długość okresu wegetacji. Na podstawie tej klasyfikacji wyróżniamy odmiany:
- bardzo wczesne,
- wczesne,
- średnio wczesne,
- średnio późne,
- późne.
Typ kulinarny ziemniaków jadalnych
W przypadku ziemniaków jadalnych najważniejszymi cechami, które decydują o ich przydatności, są: kształt (najbardziej zbliżony do okrągłego lub okrągło-owalnego), gładka skóra, płytkie osadzenie oczek. Do najbardziej cenionych walorów smakowych zaliczamy przede wszystkim brak obecnego posmaku i zapachu. W przypadku cech tekstury istotne znaczenie ma m.in. skłonność do rozgotowywania się, mączystość, konsystencja, wilgotność i delikatność.
W bulwach odmian jadalnych zawartość suchej masy nie powinna przekraczać 20%, a skrobi 16%. Oprócz tego typowo jadalne odmiany nie mogą wykazywać zdolności do ciemnienia miąższu — ani w stanie surowym, ani po ugotowaniu. Niedopuszczalne są też widoczne wady wewnętrzne, jak np. rdzawa plamistość czy pustowatość bulw.
Istotnym kryterium, które brane jest pod uwagę w przypadku odmian jadalnych, jest typ kulinarny, który związany jest z konsystencją miąższu ziemniaka i zależy od zawartości suchej masy i skrobi. Wyróżniamy 4 typy kulinarne ziemniaków:
- typ A (zwięzły), tzw. sałatkowy: miąższ o zwięzłej konsystencji i delikatnej strukturze, daje się krajać, brak tendencji do rozgotowywania,
- typ B (średnio zwięzły), ogólnoużytkowy: przeznaczony do wszechstronnego zastosowania, miąższ o średnio zwięzłej konstrukcji, lekką mączysty i wilgotny, mała skłonność do rozgotowywania się. Te odmiany są przeznaczone do bezpośredniego spożycia, np. w drugim daniu, zupie, purée.
- typ C — typowo mączysty, sypki, miąższ wykazuje dużą skłonność do rozgotowywania się. Ten typ obejmuje odmiany o wysokiej zawartości skrobi i specyficznej, wyczuwalnie szorstkiej strukturze ziaren. Bardzo dobrze nadaje się do przygotowywania purée.
- typ D — bardzo mączysty, rozgotowuje się całkowicie. Ten typ ma ograniczone zastosowanie do bezpośredniego spożycia.
Oprócz tego wyróżniamy szereg typów pośrednich, np.: AB (sałatkowy, przeznaczony do wszechstronnego użytku), BC (wszechstronnie użytkowy, podobny do odmian mączystych).
Większość polskich odmian ziemniaka należy do typu B oraz BC.
Przykładowe odmiany ziemniaków
Jak już zostało wspomniane, różnorodnych odmian uprawianych w naszym kraju jest wiele. Doskonałym tego przykładem jest nasze gospodarstwo rolne, które każdego roku zbiera niemal 30 tysięcy ton ziemniaków. Sprzedajemy rozmaite odmiany ziemniaków, między innymi: Osira, Lady Britta, Gala, Lady Rosetta, Colomba, Priska, Acoustic, Lady Claire, Lady Amarilla, Omega, Innovator, Arsenal, Excelence, Taurus, Markies, Lady Ann, Fontane. Wśród nich są odmiany idealnie nadające się na do konsumpcji, a także na frytki czy chipsy. Wszystkie oferowane przez nas ziemniaki cechują się wysoką jakością, a także optymalną zawartością skrobi i suchej masy.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.