Uprawa marchwi w gospodarstwie rolnym. Jak to wygląda w praktyce?
W zdrowym ciele zdrowy duch — doskonale znamy to powiedzenie, dlatego coraz więcej uwagi poświęcamy na dobór zdrowych produktów żywnościowych, zwłaszcza jeśli chodzi o źródło witamin i mikroelementów w diecie, jakim są warzywa. Spośród najczęściej uprawianych i jednocześnie chętnie kupowanych wyróżnia się marchew. Na czym polega sekret zdrowej, chrupiącej marchewki?
Właściwości zdrowotne marchwi
To, że marchew jest najczęściej poszukiwanym i wybieranym warzywem nie tylko przez szefów kuchni, ale też „zwykłych” ludzi świadczy bogactwo składników odżywczych, jakie ono w sobie skrywa. Marchew to niezastąpione źródło witaminy A oraz B1, B2, C, D i E. Zawiera duże ilości kwasu foliowego, a do tego: wapń, magnez, fosfor, żelazo, miedź, cynk, jod oraz potas. To warzywo niskokaloryczne, w 100 gramach zawiera jedynie około 40 kcal. Jednocześnie jest ona bardzo sycąca dlatego świetnie nadaje się do stosowania przez osoby odchudzające się, słodki smak sprawia, że idealnie zastąpi słodką przekąskę, likwidując chęć podjadania.
Jak zatem uprawiać marchew?
Marchew może być pięknie wyrośnięta pod warunkiem, że odpowiednio się ją wysieje. W naszym gospodarstwie dbamy o warzywa od samego początku, począwszy od wyboru nasion najwyższej jakości, zdrowych i ekologicznych, przez odpowiednie przygotowanie gruntu, po wysiew, pielęgnację i zbiory.
Marchew wysiewa się wprost do gruntu pod koniec marca na głębokość 1-2 cm w rzędach co 15 - 30 cm. Po wzejściu warto je trochę przerzedzić. Kluczową sprawą podczas jej wzrostu jest okresowe podlewanie, odchwaszczanie oraz spulchnianie ziemi między rzędami. Na wielkość warzyw oraz wysokość zbioru wpływa bowiem gęstość siewu, oraz rodzaj gruntu, w jakim będzie wysiana. Najlepiej rośnie na stanowiskach lekkich, piaszczysto-gliniastych, wolnych od kamieni i często spulchnianych — by mogły swobodnie wzrastać w dół. Jest to warzywo, które powinno być nawożone z ziemi, nie po wysianiu, czy w fazie wzrostu.